Duke Of Edinburgh logo
MENU

Honour Roll

About

The Duke of Edinburgh’s International Award Australia would like to recognise our National Chairs, Board Directors, National Secretariat and CEO’s, volunteers and supporters, past and present who have helped shape the future of The Duke of Edinburgh’s International Award – Australia.

  • michael dillon
    First Gold Award Holder

    Michael Dillon AM, Sydney Grammar School - 1962, Awarded his certificate by Prince Philip in 1963 (now living in Sydney)

  • patricia jeffereys
    First Woman Gold Award Holder

    Patricia Jeffreys (now Hutchinson), Girl Guides 1964 (now living in New Zealand)

  • first award centre
    First Award Centre

    Sydney Church of England Grammar School, 1959 Mr BH (Jika) Travers AM OBE, Headmaster

National Chairs
Honour roll
National Board Directors
Honour roll
Past National Secretary/CEO
Honour roll
Distinguished Medal Recipients
Honour roll
Long Service Medal Recipients
Honour roll
Australia Honours & Imperial Honours Recipients
Honour roll
Friends Directors
Honour roll
International Trusties & International Council Members
Honour roll
National Chairs
Honour roll
His Honour Sir Adrian Curlewis CVO CBE
(1962-1973)
Maj-Gen John Broadbent – Acting Chair
1978
Sir Robert Crichton-Brown KCMG CBE TD
(1979 – 1983)
The Hon. Sir Eric Neal AC CVO
(1984 – 1991)
Sir Nicholas Shehadie AC OBE KStJ
(1992 – 1994)
His Honour John Pascoe AC CVO
(1995 – 2003)
Alan Sherlock OBE OAM
2004
The Hon. Larry Anthony AO
(2005 – 2012)
The Hon. Shane Stone AC PGDK QC
(2012 – 2018)
Michael Crouch AC
(2018-Chair Elect)
The Hon. Gary Nairn AO
(2018 – present)
National Board Directors
Honour roll
NameSir William Refshauge AC CBE
(1962 – 1973)
Major-General KD Green OBE ED
(1965 – 1971)
CL Baylis
(1966 – 1971)
Basil H ( Jika) Travers AM OBE
(1966 – 1971)
Basil H ( Jika) Travers AM OBE
(1982 – 1995)
Peter Kaye AM ESM *
(1994 – 2014)
Imelda Roache
(1999 – 2000)
Graham Menzies
(1998 – 2000)
John Ducker AO
(1998 – 2000)
Neil Horn
(1998 – 2000)
Jan Hill
1999
David Murray
2000
Mark Doubleday
2000
Mark McAdie APM
(2002 – 2003)
Jocelyn Murphy AM
(2002 – 2003)
Campbell Bairstow
(2000 – 2003)
Vivienne Ashcroft OAM
(2002 – 2003)
Rod Norman APM
(2005 – 2010)
John Kane
(2002 – 2005)
Michael Ball AO
(2002 – 2003)
Susan Rapley
(2002 – 2003)
Neil Horn
(1998 – 2000)
Robert Gerard AO
(2002 – 2011)
Steve Cooper
(2002 – 2008)
Lindsay Thompson
(2003 – 2006)
Br Olly Pickett AM *
2003
Rod Evans
(2004 – 2010)
Julia Butler
2005
The Hon. Dr David Hamill AM
(2004 – 2006)
Scott Griffin
(2004 – 2005)
Jeff Whalan AO
(2005 – 2009)
Vicki Smorgan
(2006 – 2007)
Tom Mould AO
(2005 – present)
Peter McConnell
(2005 – 2009)
Gabrielle Upton
(2005 – 2011)
Leona Bradley OAM
(2006 – 2011)
Neil McWhannell
(2006 – 2011)
Tim Quinn
(2006 – 2012)
Mark Baker
(2006 – 2009)
Robert Prewitt
(2007 – 2009)
Steve Sjoberg
(2007 – 2012)
Philip Andersen
(2008 – 2013)
Michael Crouch AC
(2009 – 2012)
Tony Ladomirski
(2009 – 2012)
Geoffery O’Hara
(2011 – 2013)
David Spiers *
(2010 – 2013)
Andrew Douglas
(2009 – 2015)
Mike O’Hagan
(2009 – 2015)
Steve Hauville
(2010 – 2013)
Amy Kean *
(2011 – 2014)
The Hon Sandra Nori
(2011 – 2021)
Judy Potter
(2012 – 2016)
Cameron Smart
(2012 – present)
Jeff Wright
(2012 – 2016)
Rob Fiedler
(2012 – 2016)
Peter Dalkin
(2013 – 2016)
Greg Stagbouer *
(2013 – 2018)
Rosemary Davis
(2013 – 2016)
Rae-Maree Powell
(2013 – 2018)
Elizabeth Gilchrist AM
(2016- 2021)
Colin Robinson
(2016- 2018)
Nathan Godfrey
(2019- 2020)
Kareen Luu
(2016)
Bob Rutherford
(2016 – present)
Sharon Roxby
(2016 – 2017)
Gary Rowe
(2016 – 2019)
The Hon. Daryl Manzie AM
(2017 – present)
David Sanders
(2017 – present)
The Hon. Joe Francis
(2018 – present)
Sue Lloyd-Williams AO
(2019 – present)
Celia Murphy
(2020 – present)
Lynne Foley
(2021 – present)
Past National Secretary/CEO
Honour roll
His Honour Sir Adrian Curlewis CVO CBE
1958-1962
Hon National Coordinator
Gordon Young
1963-1970
Hon Secretary Hon Commonwealth
Virginia Balmain
1967-1970, 1974
Hon. Commonwealth Organiser / SecState Organiser NSW
Pam Eccles
1970- 1972
Hon. Commonwealth Organiser
C L Baylis
1973
Hon Secretary
Glenys Kitchingrman
1972-1978
National Secretary (Hon and Paid)
Vivienne Ashcroft OAM
1976-1992
Asst National Secretary
Cdr Jack Haines
1980-1982
National Director
Cdr Jack Haines
1982-1987
Hon National Secretary
Cdr David Cobb CVO
1987-1993
Hon National Secretary
Vivienne Ashcroft OAM
1993-2000
National Secretary
Sue Walker
2000-2004
General Manager
Chris Cunliffe-Jones
2004-2007
National CEO
Kim Brislane
2007-2012
National CEO
Peter Kaye AM ESM
2012-2013
Hon National Director/Ag CEO
Peter Kaye AM ESM
2014- present
National CEO
Distinguished Medal Recipients
Honour roll
Professor Dame Marie Bashir AD CVO
NSW
2016
Michael Crouch AC
NSW
2016
Robert Gerard AO
SA
2016
Graham Menzies
VIC
2016
The Hon Sir Eric Neal AC CVO
SA
2016
Rodney Norman APM
VIC
2018
His Honour John Pascoe AC CVO
NSW
2016
The Hon Larry Anthony AO
QLD
2017
His Honour Sir Adrian Curlewis CBE CVO
NSW
2017
Peter Kaye AM ESM
NSW
2017
Ross Norgard
WA
2017
Brother Thomas Pickett AM
WA
2017
Greg Stagbouer
WA
2017
The Hon Shane Stone AC PGDK QC
NT
2019
The Hon Sandra Nori
NSW
2019
Gary Rowe
VIC
2019
Anita Jacoby AM
NSW
2021
Debra Ashwood
VIC
2016
Tom Mould AO
QLD
2016
Gary Rowe
VIC
2016
Shaun Knapper
NSW
2017
The Hon Sandra Nori
NSW
2017
Rex Morgan AM MBE
NSW
2017
Doug Walker
NSW
2017
Vivienne Ashcroft OAM
NSW
2017
Kevin Lee
VIC
2018
Garry Goodey
QLD
2018
Linda Baade
QLD
2019
Stephen Tillston
QLD
2019
Craig Humbley
QLD
2019
Cameron Smart
NSW
2019
Virginia Balmain
SA
2023
Tom Mould
QLD
2023
Cameron Smart
QLD
2023
Long Service Medal Recipients
Honour roll
Vivienne Ashcroft OAM
NSW
40
Mary Adams
ACT
10
Greg Andrews
VIC
30
The Hon Lawrence Anthony AO
QLD
10
Chris Bailey
NSW
10
Alexander Bailey
NSW
20
Gary Beasley
VIC
10
Annette Bell
AAFC
10
Adrian Berry
NSW
10
Grahame Bertram
NSW
10
Toni Bilton
NSW
10
Joanne Bower
NSW
20
Frances Brodie
QLD
20
Alan Brown
SA
10
Claire Burden
NSW
10
Maureen Burdett
ACT
20
Steve Bustin
VIC
10
Elizabeth Butterworth
SA
10
Glen Byrne
NSW
10
Anna Caldwell
NSW
20
George Catchpoole
NSW
10
Kevin Collins
NSW
20
Miranda Colquhoun
NT
10
Roger Conron
VIC
10
Brett Cooper
TAS
10
Jenny Cooper
TAS
10
Steve Cooper
ACT
20
Kevin Costa
NSW
10
Jennifer Cox
ACT
10
Tracey Craze
ACT
10
Bob Cresswell
NSW
20
Chris Cunliffe-Jones
NSW
20
Colin Curnow
SA
10
April Currie
VIC
30
William Cutler
WA
10
Edward Davy
NSW
20
Martin Dell
WA
10
Justin Derksen
TAS
10
Peter Dixon
NSW
10
Clare Dorey
NSW
10
Mark Dove
WA
10
Tania Etuale
NSW
10
Rod Evans
WA
10
Sharon Fairfax
NSW
10
Christine Farr
WA
10
Rita Fin
NSW
10
Peter Finch
VIC
20
Andrew Fuller
NSW
10
Peter Gaffney
NSW
20
Dominic Garner
NSW
10
Judy Gauci
WA
10
Clementina Getley
NSW
10
Andrea Govan
VIC
10
Jolyon Gray
NSW
10
David Hanslow
NSW
20
Phil Harrison
QLD
20
Spencer Harvey
NT
10
James Hassall
ACT
10
Peter Hawes
ACT
10
Rosemary Henderson
VIC
30
Bernard Holland
NT
10
Klara Hollestelle-Watson
NSW
10
Brendan Hooper
NSW
10
Greg Horsley
NSW
10
John Hughes
NSW
10
Craig Humbley
QLD
30
David Jackson
NSW
10
Debra James
SA
10
Heaton Jarrad
VIC
20
Derek Jervis
QLD
10
Tim Kallmier
NSW
10
Peter Kaye
NSW
40
Raymond Kennedy
NSW
10
David Rodda
ACT
10
Skye Russell
NSW
10
Nathan Sachse
VIC
10
Robert (Bob) Salijevic
NSW
10
Alex Sarantakos
NSW
10
Greg Serone
NSW
10
Robert Simpson
WA
30
Surinder Singh
NSW
10
David Speirs
SA
10
Trevor Standfast
QLD
10
Narelle Stone
VIC
10
Jane Strachan
NSW
10
Rachel Thompson
NSW
10
Brian Trenter
NSW
10
Jennifer Trewren
NT
10
Alison Underwood
NSW
10
Bianca Viero
NSW
20
Tamsin Visick
VIC
10
Sue Walker
NSW
10
Lynne Walker
NSW
10
Douglas Walker
NSW
30
Rick Walker
NSW
10
David Walsh
NSW
10
Bill Ward
NSW
10
Jim Ward
NSW
40
Wendy West
QLD
10
Tim Whelan
TAS
10
Christopher Whicker
NSW
10
Brooke White
VIC
10
Richard Williams
QLD
10
Brett Windon
NSW
20
Marcelle Ottaway
TAS
10
James Hickey
TAS
10
Virginia Balmain
SA
20
Jason Juretic
NSW
10
Australia & Imperial Honours
Honour roll
COMPANION (AC)
Ross Adler
AC
SA
2007
World Fellow
Michael Crouch
AC
NSW
2017
Benefactor, National Chair Elect, Gold World Fellow
Sir Guy Green KBE, CVO
AC
TAS
1994
National Director, TAS Chair, AA
The Hon John Pascoe CVO
AC
NSW
2016
National Chair, IAF Trustee, WF
Hugh Morgan
AC
VIC
2002
World Fellow
Sir Eric Neal CVO
AC
SA
1998
National Chair, IAF Trustee
Nicholas Paspaley
AC
NT
1999
Award Ambassador
Lady Primrose Potter
AC
NT
2006
National Chair, Award Ambassador
Victor Smorgan
AC
VIC
2007
World Fellow
The Hon Shane Stone PGDK QC
AC
NT
2006
National Chair, Award Ambassador
Sir Albert Woodward  OBE QC
AC
VIC
2001
Committee Member, Awards VIC
Carla Zampatti
AC
NSW
2009
World Fellow
OFFICER (AO)
Michael Ball
AO
NSW
2016
National Director
Robert Gerard
AO
SA
1999
SA Chair, Gold World Fellow
Andrew Forrest
AO
WA
2017
Award Ambassador
Douglas Kefford
AO
VIC
2004
Award Ambassador
Tom Mould
AO
QLD
2019
National Director
The Hon. Gary Nairn
AO
NSW
2015
National Chair
Imelda Roche
AO
NSW
1995
World Fellow
John Robinson
AO
NT
2016
World Fellow
Trevor St Baker
AO
QLD
2016
Award Ambassador
Robert Thomas
AO
NSW
2019
Award Ambassador
Sir Ian Turbott CMG CVO
AO
NSW
1997
National Director, NSW Chair
Lucy Turnball
AO
NSW
2011
Award Ambassador
Award Ambassador
AO
NSW
2013
World Fellow
Geoff Whalan
AO
ACT
2008
National Director
MEMBER (AM)
Philip Bacon
AM
QLD
1999
Award Ambassador
Peter Benson
AM
VIC
2017
Award Ambassador
Michael Dillon
AM
NSW
2004
Gold Award Holder (first), Advocate
Dr Betty Byrne Henderson
AM
QLD
1995
Award Ambassador
Elizabeth Gilchrist
AM
QLD
2005
National Director, QLD Chair
Anita Jacoby
AM
NSW
2019
Award Ambassador
Peter Kaye ESM
AM
NSW
2014
National Treasurer, CEO
The Hon. Dr David Hamill
AM
QLD
2009
National Director
The Hon. Daryl Manzie
AM
NT
2018
National Director, NT Chair
Sue Maple-Brown
AM
NSW
2013
Award Ambassador
Graham Mapp
AM
NSW
1986
World Fellow
Rex Morgan MBE
AM
NSW
2002
Chair National Friends
Jocelyn Murphy
AM
NSW
2007
National Director
Olly (Oliver) Pickett
AM
WA
2003
WA Chair & Director
Allan Pidgeon
AM
QLD
2017
Award Ambassador
Dr Bruce Reid
AM
NSW
1995
President, Award Friends
Josephine Stone
AM
NT
2007
Award Ambassador
Basil H (Jika) Travers OBE
AM
NSW
1983
National Director
MEDAL (OAM)
Vivienne Ashcroft
OAM
NSW
1983
National Secretary
Trevor Baker
OAM
SA
2015
Award Leader (Boys Brigade)
Beverly Begg
OAM
VIC
2019
Award Leader (School)
Leona Bradley
OAM
TAS
1989
National Director, TAS Chair
Peter Church
OAM
NSW
1994
Regional Advisor-Asia, Donor
Pamela Condie
OAM
QLD
1999
Award Leader (Girls Brigade)
Warwick (Warren) Deacon
OAM
ACT
2009
Award Volunteer (Outward Bound)
Susan Fear
OAM
NSW
2005
Gold Award Holder, Mentor
Trevor Hamilton
OAM
NSW
2018
Award Leader (School)
Patricia Jaffe
OAM
VIC
2001
Award Volunteer & Committee Member
Judith Grimes
OAM
QLD
2019
Award Leader
Diana Landsberg
OAM
ACT
1999
Award Volunteer & Committee Member
Michael James Lee
OAM
ACT
2023
ACT Duke of Ed Committee
Dr Kate Leeming
OAM
VIC
2023
Honorary Advisor, Outdoor Education
Pat Martin
OAM
NSW
1982
Award Volunteer
Peter Masters
OAM
SA
1994
SA Award Committee
Gwenneth McFarquhar
OAM
WA
1994
Award Leader (Girl Guides)
Charlie Miller
OAM
SA
2005
World Fellow
Lt Col Maxwell Argent Neal
OAM
NSW
2011
NSW Award Committee, Army Cadets
Edward Pickerd DFC OBE
OAM
ACT
1996
ACT Executive Officer
Murray Pope
OAM
NSW
2019
Award Supporter
Anthony John Reade
OAM
SA
2011
Adventurous Journey Assessor
Denise Roberts
OAM
VIC
2013
Award Leader, Nagle College
Paul Rosenzweig
OAM
SA
2017
Award Leader, AAFC
Alan Sherlock OBE
OAM
QLD
2014
National Director, QLD Chair
Donald Smith
OAM
QLD
2000
Award Leader (Boys Brigade)
David Thomas
OAM
QLD
2008
Award Leader (Scouting)
Mildred Walkley
OAM
WA
2012
Award Leader (Scouting)
Chris Whiteside
OAM
SA
2005
Award Leader (Youth Hostels Australia)
James Whiting
OAM
SA
2019
Award Ambassador
Ken Murtagh
OAM
QLD
2020
Award Volunteer
IMPERIAL HONOURS
Sir Adrian Curlewis
CBE CVO
NSW
1974
National Chair (Inaugural)
Sir Guy Green AC
KBE, CVO
TAS
1994
National Director, TAS Chai
Sir Eric Neal AC
CVO
SA
1998
National Chair, IAF Trustee
Rex Morgan AM
MBE
NSW
2002
Chair National Friends
The Hon John Pascoe AC
CVO
NSW
2016
National Chair, IAF Trustee
Edward (Ted) Pickerd OAM
OBE DFC AE
ACT
1996
ACT Executive Officer
Alan Sherlock OAM
OBE
QLD
2014
National Director, QLD Chair
Basil H (Jika) Travers AM
OBE
NSW
1983
National Director, NSW Chair
Sir Ian Turbott AO
CMG CVO
NSW
1997
National Director, NSW Chair
Friends Directors
Honour roll
The Hon. Larry Anthony AO
2012- present
Andrew Murray AM
2018 - present
The Hon. Sandra Nori
2013 - present
Tom Mould AO
2010 - present
Cameron Smart
2018 - present
David Sanders
2016 - present
Charlie Buchanan
2014 - present
Angus Wilson
2018 - present
Nigel Stewart
2022 - present
International Trusties & International Council Members
Honour roll
The Hon Sir Eric Neal AC CVO
International Trustee
1987 -1997
The Hon John Pascoe AC CVO
International Trustee
1998 - 2006
Anita Jacoby AM
International Trustee
2022 - present
crossmenu